Обладнання xabes.com

  Published on 08.11.2017 | by Екатерина Афанасьева

  OLED, LED, QLED: в чому різниця?

  Серед характеристик моніторів крім звичної абревіатури LED сьогодні можна досить часто зустріти OLED, а після презентації Samsung на CES 2017- і QLED.

  Щоб розібратися, чим відрізняються ці типи моніторів і з’ясувати, який з них найкраще підіходить для Digital Signage, розберемо докладніше, що таке LED, OLED, QLED, які переваги і недоліки вони мають, і як ці відмінності позначаються на зображенні. У статті розглянемо типи підсвітки на основі світлодіодів та квантових точок для LCD-екранів і технологію OLED.

  LED LCD 

  Ці монітори зараз представлені на ринку дуже широко. Вони мають багато характеристик і велику кількість моделей різних розмірів. Щоб з’ясувати деякі нюанси, почнемо з визначення терміна LED LCD.

  LCD (liquid crystal display) – панель з декількох листів поляризаційного матеріалу, між якими знаходиться рідкокристалічний розчин, що регулює проходження світла.

  LED (light-emitting diode) –  один з типів підсвітки LCD-панелей, заснований на роботі світлодіодів.

  RGB

  Об’єднання базових кольорів (static.tildacdn.com)

  Тобто LED LCD – це рідкокристалічний монітор зі світлодіодною підсвіткою. Тут світло від світлодіодів пропускається через РК-панель, в яку інтегровані пікселі RGB (Червоний-Зелений-Синій). У повсякденному побуті часто використовують поняття «LED-екран», маючи на увазі світлодіодний дисплей для зовнішньої реклами.

  LED

  LED-екран (images.ru.prom.st)

  У LED LCD моніторах кольорове зображення з певним рівнем яскравості формується завдяки світлофільтрам пікселів. Але рівень чорного кольору неідеальний, хоча він і став краще у нових моделях з 4K екраном. Тому для збільшення контрастності і підвищення точності передачі кольору почалася розробка OLED і QLED.

  OLED

  Дана технологія ґрунтується на органічних світлодіодах (organic light-emitting diode). Кожна комірка OLED-панелі – це окреме джерело світла, яскравість якого регулюється індивідуально, тому підствітка більше не потрібна. Тобто на відміну від локального затемнення в LED LCD, тут відбувається локальне підсвічування, яка забезпечує більш ефективне управління рівнем чорного і контрастністю.

  OLED, LED, QLED

  ultrahd.su

  Перші 4K OLED дисплеї випустила компанія LG у 2014 році, пізніше зі своїми продуктами в цій галузі з’явилися Panasonic, Sony, Samsung. Саме LG представила технологію WRGB, в основі якої лежать чотирьохкольорові пікселі – до зеленого, червоного та синього додали білий субпіксель. Це дозволило збільшити максимальну яскравість і досягти більш реалістичної передачі відтінків. Серед особливостей OLED-дисплеїв можна виділити наступні:

  • висока контрастність (на моніторі 4K близько 820 мільйонів локальних зон затемнення, тому при деактивації всіх пікселів досягається ідеальний рівень контрастності і дуже глибокий, яскравий чорний колір);
  • рівномірне підсвічування (якщо увімкнути весь екран чорний колір, не буде видно більш світлих ділянок, що особливо помітно у темряві);
  • широкі кути огляду (передача кольору і рівень яскравості зберігаються при будь-якому ракурсі. У LED LCD також існують аналоги: матриця IPS, з кутами огляду до 178 градусів або матриця TN + film з миттєвим відгуком)
  • відносно короткий термін служби (субпіксель синього кольору швидко зношуються і вілтворення кольорів сильно спотворюється. Середній термін служби – не більше 7000 годин, тобто близько 2-3 років в режимі помірного використання)
  • непогана ремонтопридатність (при пошкодженні частини пікселів, екран можна використовувати далі, а при можливості – замінити тільки пошкоджену ділянку).

  QLED

  У цій технології застосовуються світлодіоди на основі квантових точок. Сьогодні термін QLED використовує компанія Samsung в якості комерційної назви для своїх нових моніторів. Взявши за основу традиційний LED LCD розробники встановили між РК-дисплеєм і світлодіодною панеллю плівку – металевий нанофільтр на основі квантових точок. Вона дозволяє отримувати більш яскраві та насичені кольори. При цьому використовуються старі матриці світлодіодної підсвітки, що дає можливість порівнювати існуючі QLED-монітори від Samsung з LED LCD.

  OLED, LED, QLED

  img.stereo.ru

  В даний час розробляється більш сучасна технологія на основі квантових точок. У ній пікселі монітора будуть складатися з нанокристалів, що реагують на світло. Коли через них проходитиме електронний струм, вони будуть не тільки світититися, а й змінювати кольори. Ця нова розробка у фундаментальному сенсі більше схожа на OLED, але з кращою передачею відтінків, тому що кожна квантова точка має свій колір, а не отримує його за допомогою поєднання RGB-кольорів.

  Порівняння LED, QLED та OLED

  На відмінності у характеристиках LED LCD та QLED впливає в основному не тип підсвітки, а LCD-матриця. Тому доцільно розглядати відмінності LED і QLED від OLED.

  Щоб візуалізувати відмінності, будемо порівнювати зображення з нового Samsung Q7F, еталона в категорії OLED – LG B6 і аналога Q7F серед LED LCD – Samsung KS8000.

  Рівень чорного та контрастність

  Рівень чорного (Black) характеризує мінімальне світіння монітора, рівень білого – максимальне. А контрастність (Contrast) в даному випадку розглядається як співвідношення рівня чорного до рівня білого.

  Уровень черного в LED, OLED. QLED

  rtings.com

  QLED: в даній моделі використовуються VA-панелі, але немає локальних функцій затемнення, відповідно, можливості управління контрастністю менше, ніж у моделі з категорії LED LCD.

  OLED: хоч ця картинка не відображає повною мірою можливості затемнення, тут рівні чорного абсолютні і контрастність нескінченна. Є значна різниця у порівнянні з іншими моніторами.

  LED LCD: дана модель має один з найвищих рівнів контрастності серед LED LCD. Але він може сильно змінюватися в залежності від виробника, типу панелі (VA або менш контрастний IPS) і наявності локального затемнення.

  Переможець: OLED

  Час відгуку

  Об’єкти, що рухаються, залишають за собою на екрані невеликий слід, так як пікселі, що формують зображення, намагаються різко змінити свій колір. Менший час відгуку (Responce time) характеризує менший слід.

  LED, OLED, QLED это

  rtings.com

  QLED: у цій моделі пікселі переключаються приблизно в два рази швидше, ніж у Samsung KS8000, тому зображення виходять з меншим зміщенням і виглядають краще.

  OLED: через природу світла і кольору органічних світлодіодів, пікселі змінюють колір практично миттєво, демонструючи дуже короткий час відгуку.

  LED LCD: час відгуку залежить від конкретної моделі. У бюджетних варіантах можливий більший рівень розмитості, а в категорії 4K HDR LED – менший. Але в даному випадку KS8000 поступається за часом відгуку моделі QLED.

  Переможець: OLED

  Кут огляду

  QLED: в даному випадку схожий на Samsung KS8000, не відрізняється особливою широтою, хоча анонсувався як очевидне покращення.

  OLED: максимальный кут огляду.

  LED LCD: не всі монітори мають однакові кути огляду, але екрани типу IPS, як правило, відрізняються непоганими характеристиками.

  Переможець: OLED

  Обсяг кольору

  Це новий показник точності передачі відтінків, який враховує рівень охоплення кольорів (Сolor gamut) і яскравість у тривимірному просторі. Показник охоплення кольорів характеризує максимальну кількість відтінків, які може відтворити монітор. Пікова яскравість – це максимально можливий рівень яскравості екрана. Чим ширше охоплення кольорів і яскравіше зображення, тим вищий показник обсягу кольору (color volume).

  LED, OLED, QLED

  rtings.com

  QLED: вбудований мульти-HDR і більш яскраві рівні кольору дають перевагу в 4% перед охопленням кольорів у OLED. Асоціація з тестування та сертифікації Verband Deutscher Elektrotechniker (VDE) підтвердила, що ця модель має 100% точність відтворення кольорів.

  OLED: у більшість моніторів цього типу вбудований мульти-HDR, який забезпечує реалістичні кольори, а глибокі рівні чорного покращують сприйняття яскравості кольору, тому вони все-таки перевершують топові LED LCD.

  LED LCD: монітори преміум-класу використовують HDR (high dynamic range – розширений динамічний діапазон), який дозволяє достовірніше передавати кольори, а 4K монітори мають широку гаму кольорів з більш ніж 90% охопленням DCI-P3.

  Переможець: QLED

  Висновки

  Порівнявши монітори різних типів, стало ясно, що за технічними характеристиками OLED має відчутні переваги перед LED LCD, а QLED-монітори від Samsung в принципі не пропонують значних покращень, хоча їхня вартість набагато вище. Основні відмінності між LED і QLED полягають у рівні кольору, інші характеристики залежать від конкретного типу вбудованої LCD-матриці.

  OLED, LED LCD, QLED

  OLED (si.wsj.net)

  Тому якщо у вас є бюджетні обмеження, монітори LED LCD – найкраще рішення за співвідношенням ціни і якості, яке до того ж пропонує широкий діапазон розмірів. Якщо ви маєте можливість заплатити більше – OLED-монітори у більшості випадків будуть краще в плані якості відображення кольорів, чіткості й контрастності зображення. При цьому вартість OLED з розвитком технологій поступово знижується.

  За матеріалам: rtings.com, blog.allo.ua, ultrahd.su, blog.price.ua,

  Відео: YouTube-канал Rtings.com

  Якщо ви помітили помилку, будь даска, повідомте нас, натиснувши Ctrl+Enter.

  Теґи: ,


  About the Author

  Главный редактор Digital Signage UA Review - единственного в Украине медиа о цифровых вывесках, интерактивных технологиях и маркетинговых коммуникациях.  Back to Top ↑

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: