Обладнання 4k-or-ultra-hd-what-does-it-mean

  Published on 05.09.2014 | by Мила Марченко

  4K або Ultra HD. Що це значить?

  Відносно новий формат позначення роздільної здатності 4K або Ultra HD все частіше трапляється в описі характеристик як екранів, так і плеєрів та програмного забезпечення для digital signage. Що ж таке 4К?

  Почнемо з невеликого екскурсу в історію.

  Спершу під HD-форматом мали на увазі сигнал з роздільною здатністю 1280×720 точок. Незважаючи на здавалося б значні цифри в порівнянні з відео стандартної чіткості (720х480/576) відео в HD, виведене на екран великої діагоналі, втрачало в чіткості. Тож невдовзі хіт-парад відеоформатів очолив Full HD, що описує картинку з роздільною здатністю 1920х1080 точок. Таке зображення містить в трохи більше двох мільйонів пікселів, і в індустрії також часто проходить під назвою 1080p (за числом вертикальних рядків в прогресивній розгортці). Для свого часу перехід на Full HD був справжнім проривом — детальність картинки виростала просто неймовірно у порівнянні зі стандартним зображенням DVD — найбільш якісним носієм сигналу стандартної чіткості.

  4k-or-ultra-hd-what-does-it-mean-1

  Формат був прийнятий на озброєння і всіма кіностудіями — саме в Full HD записані всі фільми, випущені на дисках Blu-Ray. В Full HD виводять зображення і всі сучасні ігрові консолі. Відповідно переважна більшість сучасних плоских дисплеїв середньої діагоналі і вище також мають панелі з роздільною здатністю Full HD. Трансляції телебачення високої чіткості (HDTV) також проходять в 1080p або в родинному форматі 1080i, де 1080 вертикальних рядків зображення виводяться на екран черезрядково.

  Здавалося б з популяризацією Full HD нірвана була гарантована будь-якому відеофілу, і картинка в Full HD задовольнить вимоги навіть найприскіпливішого користувача з гострим зором. Та не так сталося, як гадалося. Справа в тому, що діагоналі плоских дисплеїв не стояли на місці і всі останні роки росли, як на дріжджах. Якщо п’ять років тому дисплей в 40 дюймів вважався «величезним», то сьогодні такі телевізори — доля невеликих кімнат, а в вітальні багато хто воліє ставити екрани від 50 дюймів і вище.

  В результаті навіть дозволу в 1920х1080 точок для великих діагоналей вже недостатньо, і, сидячи відносно близько до екрану, можна розрізнити піксельну структуру зображення. Ще б пак, сьогодні Full HD дисплеї можна зустріти навіть в смартфонах з їх мікроскопічними, в порівнянні з ТБ, діагоналями. Тому стало очевидно, що для максимальної якості картинки на збільшених екранах потрібен новий стандарт.

  4k-or-ultra-hd-what-does-it-mean-2

  Таким і стало Ultra HD (воно ж UHD, воно ж UHDTV) — нове сімейство форматів ультрависокої чіткості, покликане витіснити «дідка» Full HD. Як і у випадку з першими стандартами HDTV (720p і 1080p), насправді термін Ultra HD відноситься до двох форматів. Перший з них має дозвіл 3840х2160 пікселів і відомий під іменами Quad HD, 4K Ultra HD (за числом точок по горизонталі — близько 4000) і 2160р (кількість вертикальних рядків). Другий — так званий 8K Ultra HD або 4320p з розмірністю картинки в 7680х4320 точок. Щоб остаточно заплутати користувача, 8К Ultra HD в Японії називається Super Hi-Vision, а в кіноіндустрії терміни 2K, 4К і 8К, встановлені ассоціацією Digital Cinema Initiatives (DCI) і описують роздільну здатність цифрових камер, що використовуються для зйомок сучасних фільмів, а також стандарти сканування традиційної кіноплівки в цифровий формат (для подальшого редагування і зберігання).

  Втім, формат 8К в будь-якому його вигляді поки що поширений дуже слабо і в якості нового масового стандарту просувається саме 4К. В такому дозволі сьогодні знімаються більшість голлівудських фільмів і популярних телесеріалів — тому поширення 4K Ultra HD дисплеїв обіцяє можливість побачити сучасні кіношедеври в максимально можливій якості. Адже роздільна здатність формату 4К Ultra HD вчетверо перевищує таку у Full HD.

  4k-or-ultra-hd-what-does-it-mean-3

  Відео ультрависокої чіткості обіцяє не тільки підвищену деталізацію, але обіцяє помітно більш широке колірне охоплення завдяки 10/12-бітній глибині кольору. На діаграмі нижче можна побачити колірне охоплення за стандартом ITU Rec. 2020, прийнятий для Ultra HD, і порівняти його з параметрами Rec. 709, який використовують для HDTV (внутрішній трикутник).

  4k-or-ultra-hd-what-does-it-mean-4

  Та й стандартизована частота кадрів в Ultra HD зросла до 120 кадрів в секунду — такий контент поки ще ніде особливо не використовується, але стане в нагоді в майбутньому для активного 3D. Ну і бонусом до нового стандарту додається розширена підтримка багатоканального звуку — до 24 аудіоканалів! Вчетверо збільшений дозвіл також позначається і на аналогічно збільшених обсягах даних — стандартний промисловий формат AVC/H.264 в таких умовах стає малоефективним, тому для кодування в Ultra HD був розроблений новий стандарт HEVC (High Efficiency Video Codec) з кодеком H.265. Використання вдосконалених алгоритмів компресії дозволяє в два рази зменшити необхідну пропускну здатність каналу для передачі відео в Ultra HD. Швидше за все, саме HEVC/H.265 буде обраний основним стандартом поширення Ultra HD. Як бачимо, на папері всі переваги Ultra HD очевидні — але оцінювати їх краще все ж не на тестових таблицях, а на реальному матеріалі apothekefurmanner.de.

  Тим не менш, можна з упевненістю говорити про те, що в найближчий час особливого розмаїття 4K-контенту спостерігатися не буде, і основну частину часу на екранах Ultra HD демонструватиметься в кращому випадку Full HD-відео, відмасштабовані до нової ультрависокої роздільної здатності.

  На щастя, технологія ця досить проста. Картинка в 1080р масштабується до Ultra HD простим дублюванням пікселів, і в результаті кожен піксель оригінального зображення буде займати чотири пікселі на екрані ТБ (або дев’ять у випадку з сигналом 720р). Саме на ці технології зараз роблять ставку виробники, і, судячи з відгуків, навіть просто відмасштабований сигнал виглядає на Ultra HD екранах помітно виграшніше — за рахунок вчетверо збільшеною щільності пікселів зображення здається більш гладким, яскравим і соковитим, ніж на аналогічному екрані стандартного дозволу. Ефект в цілому порівняємо з різницею між звичайними і Retina-дисплеями смартфонів і планшетів.

  4k-or-ultra-hd-what-does-it-mean-5

  Отже, ера 4К насувається. Чи варто викидати Full HD-телевізор, і, проклинаючи прогрес, бігти за Ultra HD-дисплеєм? Навряд чи, адже поки вся екосистема 4К знаходиться в зародковому стані. Однак, якщо ви збираєтеся придбати телевізор із великою (від 55 дюймів) діагоналлю — є сенс вже сьогодні придивитися саме до таких дисплеїв виключно через більш високу щільності пікселів, які забезпечують більш гладку картинку. Особливо цікаві такі ТВ будуть вимогливим відеофілам, фотолюбителям і найвідданішим шанувальникам 3D-відео. І, звісно, сфері digital signage. Докладніше про це в наступному матеріалі.

  Джерело Rozetka

  Якщо ви помітили помилку, будь даска, повідомте нас, натиснувши Ctrl+Enter.

  Теґи: , , ,


  About the Author

  Главный редактор Digital Signage UA Review до августа 2017  Back to Top ↑

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам: